Dobry architekt wnętrz – kto to taki?

0
774

Jaka jest różnica między dobrym specjalistą a zwykłym usługobiorcą? Czy to kwestia wykształcenia, cech osobowości , czy może jedno i drugie? Jakich cech powinien szukać klient, by dokonać właściwego wyboru osoby odpowiedzialnej za wygląd i funkcjonalność życiowej przestrzeni?

Ławy i inne, bezpieczne meble z dostawą do domu

galeriaszumen.pl

Kim jest architekt wnętrz?

Polskie prawo nie stanowi o konieczności posiadania przez osobę wykonującą zawód architekta wnętrz uprawnień do wykonywania tego zawodu, teoretycznie więc architektem wnętrz może zostać każdy. I faktycznie na rynku sporo jest domorosłych przedstawicieli tej profesji, którzy nie posiadają żadnego zaplecza w postaci doświadczenia i wykształcenia.

Z uwagi jednak na to, że jest to zajęcie techniczno-artystyczne,  zwykle architektami wnętrz zostają absolwenci studiów architektonicznych tj. Architektury, Architektury wnętrz lub Architektura i urbanistyka.

Takie studia dają absolwentowi uprawnienia do samodzielnego wykonywania projektów, ich realizacji, a także wiedzę niezbędną, by aranżacja obszaru pomieszczenia, mieszkania czy domu była przede wszystkim funkcjonalna i ergonomiczna.

Praca architekta wnętrz polega na określeniu jak ma wyglądać dana przestrzeń, jakie powinny się w niej znaleźć elementy wyposażenia, by była ona maksymalnie funkcjonalna i pasowała do inwestora, a także by spełniała jego wymogi estetyczne.

Należy tu zaznaczyć, że taki projekt najczęściej obejmuje oprócz wizualizacji także szczegółowe wytyczne dla wykonawców  łącznie z planami instalacji, ścian, podłóg, mebli i ewentualnych zmian w ich układach oraz listę wszystkich użytych w projekcie elementów  wraz z np. linkami do sklepów.

W zależności od zakresu umowy z usługodawcą projektant wnętrz może także sprawować pełen nadzór nad wykonaniem inwestycji.

Dobry architekt wnętrz- wykształcenie i coś jeszcze

Mimo tego, że wykształcenie artystyczno-techniczne nie jest w pracy architekta wnętrz wymagane, to jest dobrą bazą do nazywania się w tym zawodzie mianem specjalisty. Według klientów są jeszcze inne cechy dobrego architekta, które stanowią o jego wysokiej ocenie.

Zadaje pytania i potrafi słuchać

Może się to wydawać oczywiste, że ktoś kto pracuje na zlecenie i jest de facto wykonawcą pewnej wizji klienta będzie chciał wiedzieć jak najwięcej o swoim zleceniodawcy, jego życiu i jego oczekiwaniach. Okazuje się, że niekoniecznie. Często jest tak, że architekt przychodzi z własnym wyobrażeniem zagospodarowania przestrzeni,  a wytyczne klienta traktuje jak niezobowiązujące sugestie.

Ustalenie najdrobniejszych szczegółów takich jak style, kolory, materiały, ale też detaliczna wiedza o sposobie funkcjonowania i rutynie domowników lub osób zajmujących dane miejsce dają zaplecze i ogromną wiedzę przekładającą się potem na zadowolenie klienta.    

Jest odważny

Odwaga w przypadku architekta wnętrz to kwestia wielowymiarowa. Po pierwsze przejawia się ona w elastyczności i realizacji rzeczy ryzykownych. Mogą to być nieoczywiste rozwiązania czy zestawienia stylów albo kolorów, stosowanie innowacyjnych rozwiązań lub realizacja pionierskich pomysłów inwestora…ale w granicach rozsądku. Ta odwaga to także stanowczość w odrzucaniu pomysłów absurdalnych, niebezpiecznych lub takich, gdzie praktyka jasno pokazuje, że nie mają szansy się sprawdzić.

Poszukiwacz pasjonat

Dobry architekt wnętrz to z pewnością osoba, której praca w tym zawodzie sprawia przyjemność, co przekłada się na szukanie inspiracji, bycie na bieżąco z trendami, nieustanną naukę i rozwój.  Poszukuje nowych rozwiązań, ale też szpera w historii i z lubością sięga do bogatej tradycji.

Architekt wnętrz to coraz bardziej popularna profesja. Choć trudno jednoznacznie określić, kim jest dobry specjalista w tym zawodzie to można pokusić się o stwierdzenie, że jest nim ten, kto swojego inwestora zostawia w znakomicie zaprojektowanej, funkcjonalnej i ergonomicznej  przestrzeni  z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.