„Dobry” ciśnieniomierz, to przede wszystkim dokładny i prosty w obsłudze sprzęt, który nie wymaga od użytkownika znajomości manewrów jakimi posługuje się pielęgniarka czy lekarz. Tajemnicą nie jest, że najdokładniejszy ciśnieniomierz, to ten rtęciowy, który wykorzystuje zjawiska akustyczne do wskazania prawidłowej wartości. Aby jednak sprawnie się nim posłużyć, potrzebny jest specjalistyczny kurs obsługi, wykonywanie pomiaru jest długie, a i potrzebna jest zazwyczaj druga osoba.
Aby szybko i sprawnie przeprowadzić pomiar ciśnienia w warunkach domowych, skorzystaj z ciśnieniomierza elektronicznego i automatycznego! Czym taki aparat różni się od wspomnianego wyżej, rtęciowego? O tym przeczytasz na https://mamcisnienie.pl/ lub w dalszej części artykułu.
Ciśnieniomierz elektroniczny stosuje pomiar oscylometryczny. Uciskana przed mankiet aparatu tętnica, rozszerza się pod wpływem uderzającej w nią falę krwi. Aparat reaguje na drgania, nie na zjawiska akustyczne. Metoda ta jest dobra dla każdego. Z pomiarem poradzi sobie zarówno senior, osoba niedowidząca (wyświetlacz jest duży), jak i dziecko!
Takie ciśnieniomierze można kupić zarówno z mankietem na nadgarstek i jak i z mankietem naramiennym. Wszystko zależy od tego, jak wygodniej nam jest mierzyć. Na ogół ciśnieniomierze są w pełni zautomatyzowane. Aby wykonać pomiar wystarczy zapiąć mankiet, pamiętając, by kabelek od pompki uciskał tętnicę, a więc nie po stronie łokcia, tylko na zgięciu. Potem już tylko wystarczy kliknąć przycisk, by mankiet wypełnił się powietrzem. Za kilka sekund wyświetli się wartość pomiaru. Wiedz jednak, że istnieją też ciśnieniomierze półautomatyczne. Ich praca polega na tym, że pomiar wykonywany jest identycznie jak w pierwszym przypadku, tyle że, mankiet należy napompować automatycznie, specjalnie przeznaczoną do tego celu ręczną pompką, wyposażoną w gruszkę.
Jaki ciśnieniomierz wybrać, jeśli, mam zaburzenia rytmu serca?
Standardowy ciśnieniomierz automatyczny, może się „pogubić”, jeśli użytkownik ma utrwaloną arytmię, np. migotanie przedsionków. Jeśli, praca serca jest zaburzona, poszczególne kompartmenty serca, nie pracują synchronicznie, fala krwi może być raz większa, raz mniejsza, a czasami występuje kilka fal – jedna za drugą, bardzo szybko. Na te, dość rzadkie przypadłości, zwykły ciśnieniomierz jest nieczuły. Może zatem, nas „oszukać”. Jeśli, borykasz się z arytmią, zainwestuj koniecznie w ciśnieniomierz łączący w sobie metodę akustyczną i oscylometryczną. Masz gwarancję, że pomiar jest właściwy i dokładny.
Ciśnieniomierz dla osób z arytmią posługuje się metodą Korotkowa, opierającą się na dwojakiej metodzie pomiaru. Wewnątrz aparatu znajduje się mikrofon, wyczulony na wszelakie odgłosy, a więc, nie będzie miał żadnego problemu z „usłyszeniem” dźwięku przepływającej przez tętnicę fali. Możliwe jest jednak, przełączenie sprzętu na tryb wykorzystujący metodą oscylometryczną. Ten sposób stosuje się wtedy, gdy tętno pacjenta jest słabo wyczuwalne, niewyczuwalne bądź bardzo nieregularne. Charakterystyczne tętno, nazywane w medycynie „nitkowatym”, jest bardzo specyficzne dla wstrząsu, również kardiogennego. M.in. właśnie dlatego, osoby z arytmią powinny korzystać z ciśnieniomierza wykorzystującego sposób Korotkowa. O ile, takowy sprzęt jest dodatkowo wyposażony w system ostrzegania (90% ciśnieniomierz go ma), zaświeci się czerwona lampka, sygnalizująca nieregularne tętno.
Ciśnieniomierz z metodą Korotkowa śmiało można polecić również osobom starszym, ponieważ na ogół każda osoba, po 50 r.ż, posiada odłożoną w żyłach blaszkę miażdżycową, która powoduje zwapnienie naczyń przez co, wyczuwanie tętna może być zaburzone.
Mankiet nadgarstkowy czy naramienny?
Wszystko uzależnione jest od naszego komfortu, ogólnej sprawności i cech indywidualnych. Mankiety nadgarstkowe jakościowo niczym nie różnią się od naramiennych, ale łatwiej je założyć. Tajemnicą nie jest, że osoba starsza może mieć problem z samodzielnym założeniem mankietu na część naramienną ręki. Łatwiej będzie zatem, użyć nadgarstka.
Wybór sprzętu medycznego, w tym ciśnieniomierzy jest ogromny. Co nie ułatwia wyboru i zakupu. Warto jednak zakupić taki, który wskazuje prawidłowy pomiar, bo od tego zależy nasze zdrowie. A na zdrowiu nie wolno oszczędzać.
U nas w domu najlepiej sprawdził się ciśnieniomierz naramienny, automatyczny. Mamy dokładnie Diagnosis DM600 IHB, bardzo dokładny w pomiarach i prosty w obsłudze, jest rewelacyjny.