Inhalacja a nebulizacja dziecka – jak i po co?
Przede wszystkim wiedzieć należy, że inhalator nie jest tym samym co nebulizator. Wspomniany przez nas inhalator to medyczny sprzęt którego zadaniem jest wytworzenie i rozpylenie leczonej mgiełki zawierającej cząsteczki leku. Tworzenie aerozolu wewnątrz urządzenia, określane jest mianem „nebulizacji”. Nebulizator natomiast, jest również jednym z kompartmentów inhalatora. Jest to część, odpowiadająca właśnie za tworzenie mgiełki. Standardowy domowy nebulizator posiada maskę lub smoczek.
Nebulizację/inhalację stosuje się w profilaktyce choroby lub leczniczo. Możliwe jest wykonanie roztworu leczniczego po zaaplikowaniu tabletki z proszkiem w odpowiednim miejscu. Niekiedy dodaje się również soli fizjologicznej, która jest mieszaniną wody i chlorku sodu. Wykonanie wdechu przy pomocy ustnika umożliwia szybkie rozprzestrzenienie substancji czynnej w układzie oddechowym. Bardzo ważne, by lek uwalniał się stopniowo tak samo, jak ważna jest wielkość cząstek, ponieważ ich masa decyduje o tym, do której części układu oddechowego dotrą.
Proces terapeutyczny zachodzi dzięki inhalatorowi. Więcej na ten temat przeczytasz na https://inhalujemy.pl/
Jaki inhalator dla dziecka?
Decydując się na zakup inhalatora dla dziecka należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
- jakość – zanim kupisz, sprawdź! Pamiętaj, że nietrwałe plastikowe elementy dość szybko ulegają rozpadowi. Są nietrwałe, a przy połączeniu filtra z maską pojawia się nieszczelność, uniemożliwiająca przeprowadzenie sprawnej inhalacji. Należy o tym wiedzieć, zwłaszcza gdy użytkownikiem ma być dziecko. Dzieci mają tendencję do szybkiego przemieszczania się dotykania różnych elementów urządzenia. Zawsze jest ryzyko, że inhalator spadnie a po ponownym złożeniu nie będzie już mógł należycie sprawować swych funkcji.
- Silna sprężarka – jeśli, silnik będzie słaby, praca inhalatora również będzie mało wydajna. Inhalacja będzie trwała długo, a lecznicze cząstki nie będą efektywnie rozpylane w odpowiednie miejsca układu oddechowego. Jeśli, sprężarka jest słaba, inhalator również jest słaby.
- Elementy inhalatorów i ich rozmiary – oczywiste jest, że inhalator dla dziecka powinien być wyposażony w maskę o małym rozmiarze. Poza tym, wiedz, że końcówki i elementy złączeniowe, dostępne są w różnych rozmiarach. Jeśli, zdecydujesz się na zakup inhalatora, który będzie posiadał niestandardowe elementy, istnieje ryzyko, że w przypadku uszkodzenia, ciężko będzie dokupić inne elementy pasujące.
- Okres gwarancji – im dłuższa gwarancja, tym lepiej!
Wiedz, że istnieją inhalatory stworzone specjalnie dla dzieci i to w różnych przedziałach wiekowych. Najlepsze z nich posiadają:
- możliwość wyboru końcówki, która umożliwi przedostanie się leczniczej mgiełki do określonych miejsc układu oddechowego. Pamiętaj, że dziecko nie jest zminimalizowaną wersją dorosłego człowieka, dlatego też, dla dziecka powinien istnieć specjalny inhalator!
- regulator – umożliwia ustawienie tempa nebulizacji
Inhalator dla dziecka różni się jedynie nielicznymi elementami od inhalatora dla osoby dorosłej. Warto jednak zainwestować w inhalator przeznaczony dla malucha, gdyż tylko wersja dla dziecka, prawidłowo spełni swe zadania. Pamiętaj, że inwestycja w dobry inhalator, to inwestycja w zwiększenie odporności i zdrowie!
Dzieci są bardzo niecierpliwe. Zarówno u dentysty, jak i podczas zabawy czy inhalacji. Warto jednak wybrać taki inhalator, który proces inhalacji ma krótki, szczególnie więc warto zwracać uwagę na ten czynnik. Bo inhalowanie wymaga od dziecka siedzenia w jednym miejscu, co nie jest łatwe.