Od kwietnia 2009 roku w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży termometrów rtęciowych. Obostrzenie to, wprowadzone za sprawą Unii Europejskiej, spowodowane jest szkodliwym działaniem tego pierwiastka na środowisko. Termometry rtęciowe, dobrze znane nam z czasów dzieciństwa odeszły do lamusa. Obecnie najpopularniejszymi dostępnymi na rynku sprzętami do pomiaru temperatury ciała (i nie tylko) są aparaty alkoholowe i bezdotykowe. Te ostatnie cieszą się rosnącym uznaniem ze względu na swoją użyteczność. Za pomocą bezdotykowego termometru możemy w łatwy i szybki sposób dokonać pomiaru temperatury ciała i przekonać się, czy jesteśmy zdrowi, czy też powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jaki model termometru wybrać i co powinien on zawierać, aby dobrze spełniał swoją funkcję? Przeczytasz poniżej lub w rozbudowanej wersji artykułu, która opublikowana jest tutaj: https://pewnypomiar.pl/2018/02/18/jaki-termometr-bezdotykowy-wybrac/
Budowa termometru bezdotykowego
Większość dostęp na rynku modeli zbudowana jest z następujących podzespołów:
- wyświetlacz
- system optyczny
- detektor
- układ pomiarowy
Wyświetlacz ukazuje nam efekt końcowy działania termometru. Wyświetla on temperaturę. Dodatkowo droższe modele wzbogacone są w system dźwiękowy i wizualny, informujący nas o przekroczeniu normy, czyli 36,6 stopnia Celsjusza. System optyczny koncentruje ciepło, które wytwarza organizm ludzki. detektor służy do przetworzenia tej informacji na elektryczny sygnał, a układ pomiarowy przetwarza go uzyskując konkretną temperaturę. Najnowocześniejszy sprzęt posługuje się podczerwienią, dzięki czemu wystarczy go jedynie włączyć i dokonać pomiaru poprzez wycelowanie go w okolice czoła na odległość pięciu centymetrów. Takie badanie jest bezbolesne i niemalże błyskawiczne. Po chwili na wyświetlaczu otrzymujemy szczegółowe dane.
Najlepsze rozwiązanie dla twojego dziecka
Dlaczego termometr bezdotykowy jest najlepszym rozwiązaniem dla rodziców wychowujących swoje pociechy? Z dwóch powodów. Po pierwsze zapewnia on błyskawiczny pomiar. W ciągu kilku sekund możemy przekonać się o stanie zdrowia dziecka. Drugim argumentem jest kwestia higieny. Żaden inny pomiar lub badanie nie zagwarantuje większego poziomu bezpieczeństwa niż właśnie bezdotykowy. Dodatkową funkcjonalnością sprzętu tego typu jest możliwość przeprowadzania pomiaru nie tylko ciała, ale też wody i innych cieczy oraz powietrza. Dzieje się tak wtedy, jeśli zakupimy termometr z automatyczną kalibracją. Jest to duże ułatwienie. Mama nie musi już studzić herbatki „na oko”. Dzięki bezdotykowemu urządzeniu sama zbada temperaturę i poda swojemu niemowlakowi schłodzony napój. Podobnie sprawa ma się z kąpielą. Nie trzeba już sprawdzać czy woda w wannie nie jest za gorąca na tak zwanego czuja. Wystarczy wycelować termometr na H2O i po sprawie. Kolejną zaletą tego sprzętu może być pomiar temperatury w pomieszczeniu. Ta dodatkowa funkcja termometru stacjonarnego jest dostępna w niektórych modelach. Lista potencjalnych funkcji bezdotykowego termometru wydłuża się jeszcze o zapisywanie wyników badania oraz o dokładność w dziesiątych częściach.
Podsumowanie
Jeżeli zastanawiasz się, czy zakup termometru bezdotykowego to dobry pomysł, weź pod uwagę szereg możliwości jakie daje. Niektóre modele śmiało można nazwać hybrydowymi, ponieważ skutecznie łączą w sobie funkcje kilku urządzeń. W świecie w którym otaczamy się tak ogromną liczbą rzeczy, użyteczność ma ogromne znaczenie.