Pokój aktywnego dziecka

1
2224
pokój ćwiczeń

Urządzanie pokoju dziecka dostarcza zarówno jemu, jak i jego rodzicom ogromu radości. Nie jest to jednak sprawa prosta, ponieważ należy mieć na względnie mądre zaplanowanie dostępnej przestrzeni. Własny kąt naszego malucha to miejsce nie tylko na zabawę, ale również naukę. Konieczne jest rozgraniczenie tych dwóch sfer, aby i jedna i druga w pełni spełniały swoją rolę. W pokoju dziecka powinno znaleźć się również miejsce na codzienną prostą aktywność fizyczną, do której już od najmłodszych lat warto zachęcać swoją pociechę. Sprawdź, dlaczego sportowy kącik jest dobrym i niosącym za sobą wiele korzyści rozwiązaniem oraz w jaki sposób można go zrobić! 

Dlaczego warto zachęcać dziecko do aktywności? 

Wiek przedszkolny to okres, w którym dziecko jest pełne energii, chce poznawać i uczyć się otaczającego go świata, zadaje dużo pytań i oczekuje na nie odpowiedzi. To także okres jego rozwoju ruchowego, nabywania nowych umiejętności oraz wszczepiania dobrych nawyków. Tak jak w życiu osób dorosłych, tak również u dzieci ważny jest ruch. Jeśli maluch nie zostanie do niego zachęcony już w najmłodszych latach, w późniejszym okresie będzie to jeszcze trudniejsze.

Wykonując podstawowe ćwiczenia gimnastyczne, nasz smyk uczy się koordynacji ruchowej, poprawia swoją równowagę oraz ogólną sprawność. Z kolei sporty ruchowe, takie jak gra w piłkę, zabawa w berka lub pływanie zapewniają rozwój jego mięśni, wzmacniają wytrzymałość oraz wydolność organizmu. Aktywność fizyczna jest potrzebna każdemu dziecku do efektywniejszej nauki. Jest też doskonałym zajęciem dodatkowym, które pozwala mu odpocząć od obowiązków szkolnych i odkrywać nowe umiejętności i zainteresowania. 

Co powinno znaleźć się w pokoju aktywnego dziecka?

Aby zachęcić dziecko do ruszania się, nie zawsze jest konieczne zapisywanie go na liczne dodatkowe zajęcia. W jaki zatem inny sposób możemy tego dokonać? Przenieśmy odrobinę sali gimnastycznej do jego własnego pokoju! Niech ma on swoje ulubione sprzęty i sportowe zabawki zawsze pod ręką! Odpowiednie wyposażenie jego kącika sprawi, że nawet w niepogodę dziecko będzie mogło samo wykonywać proste ćwiczenia, które zapewnią prawidłowy rozwój jego sylwetki, dostarczając jednocześnie wspaniałej zabawy. I wszystko to pod czujnym okiem rodziców! 

Drabika gimnastyczna do ćwiczeń

Obowiązkowym wyposażeniem każdego pokoju dziecięcego powinna być drabinka gimnastyczna, czyli wielofunkcyjny sprzęt, który umożliwia wykonywanie wielu ćwiczeń na różne partie ciała. Ważne jest, aby była ona mocno i bezpiecznie przymocowana do ściany, a na podłodze pod nią znajdowała się mata ochronna, zabezpieczająca przed upadkiem. 

Kolorowe piłki

Kolorowe gumowe piłki różnych wielkości umożliwiają grę piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną, jak i zbijaka, a także ćwiczenie swojej celności poprzez rzucanie do określonego celu (np. kosza, skrzyni, pudełka). Nie możemy zapomnieć oczywiście o piłce z gumowymi uszami, na której dziecko będzie mogło skakać po całym pokoju! 

Materac

Materac idealnie sprawdzi się dla dzieci nieco starszych, które będą mogły ćwiczyć na nim wykonywanie brzuszków, przewrotów w tył i przód oraz mostków. Skorzystają z niego również maluchy, skacząc lub tańcząc. 

Mini ścianka wspinaczkowa

We większych pokojach dobrym pomysłem, zwłaszcza dla chłopców jest stworzenie mini ścianki wspinaczkowej. Pamiętajmy, aby podobnie jak w przypadku drabinki, podłogę pod nią zabezpieczyć matą ochronną lub materacem. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here